Spółka z o.o. – czego najczęściej obawiają się przedsiębiorcy?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością budzi wiele wątpliwości wśród osób, które chcą tanim kosztem prowadzić biznes. Często wydaje się, że obowiązek prowadzenia pełnej księgowości sprawi, że prowadzenie firmy w postaci sp. z o.o. będzie kosztowym rozwiązaniem. Czy zawsze tak jest? Jakich odpowiedzi na pytania najczęściej szukają przedsiębiorcy?

1. Kto ponosi odpowiedzialność?
Spółka odpowiada swoim majątkiem za powstałe zobowiązania. Wspólnicy nie ponoszą odpowiedzialności.
W wyjątkowej sytuacji odpowiedzialność rozciąga się na członków zarządu.

2. Czy prowadzenie księgowości samodzielnie jest dobrym rozwiązaniem w spółce z o.o.?
Istnieje możliwość samodzielnego prowadzenia ewidencji księgowej. Warto jednak zaznaczyć, że konieczność prowadzenia ksiąg rachunkowych obliguje się szczegółowej oraz dokładnej ewidencji każdej złotówki przepływającej przez firmę oraz aktualizowania wiedzy na temat nowelizacji przepisów prawnych. Z tego powodu przedsiębiorcy często decydują się na pomoc biura rachunkowego.

Warto zaznaczyć, że pełna księgowość online może być prowadzona z użyciem nowoczesnych rozwiązań optymalizujących koszty oraz czas księgowania.

3. Kiedy spółka jest zarejestrowana?
Spółka rejestrowana jest w KRS na podstawie umowy spółki.

4. Czy prowadząc spółkę z o.o. trzeba korzystać z pomocy księgowej i prawnej?
Decydując się na obsługę księgową i prawną mamy pewność, że prowadzimy podmiot bezpiecznie oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami.

5. Czy można kupić spółkę?
Tak, istnieje możliwość zakupu spółki.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nadal jest najczęściej wybieranym podmiotem stanowiącym podstawę prowadzonej działalności.