Spis rolny 2020

Właśnie mija 10 lat od momentu, kiedy był w Polsce przeprowadzany ostatni spis rolny. 1 września rozpoczął się tegoroczny spis rolny i trwa do końca listopada. Termin ten został wybrany ze względu na to, iż jest to czas po żniwach, a więc najbardziej intensywny czas na gospodarstwach jest uważany za zakończony.

Powszechny Spis Rolny w Polsce odbywa się co 10 lat i daje odpowiedzi na wiele pytań odnośnie rolnictwa w Polsce oraz tego, jak wypada na tle innych krajów. W tym roku spis rolny objął w Polsce około 1,5 mln gospodarstw rolnych.

Z racji tego, iż rolnictwo ma olbrzymie znaczenie w przypadku każdego kraju, jest on bardzo ważny dla każdego mieszkańca Polski. Każdy z nas zapewne zauważył, w obliczu trwającej pandemii, jak istotne dla każdego z nas jest poczucie bezpieczeństwa, jak również zapewnienie zaplecza żywnościowego.

Udział w spisie rolników jest obowiązkowy, aczkolwiek jest również coraz łatwiejszy, ponieważ rolnicy nie muszą już czekać na rachmistrzów. Jak się w praktyce okazuje – najłatwiejszym oraz najbezpieczniejszym okazuje się samospis, który można przeprowadzić przez Internet, bądź dzwoniąc na przygotowaną w tym celu infolinię, gdzie można uzyskać odpowiedź na wszelkiego rodzaju pytania.

Osoby, które nie mają dostępu do Internetu, mają możliwość udania się do najbliższego Urzędu Miasta lub Gminy, gdzie przygotowane są stanowiska do przeprowadzenia samospisu.