Podpis elektroniczny – jaki rodzaj wybrać prowadząc firmę?

W ostatnim czasie popularność załatwiania spraw przez internet w znaczący sposób zyskała na wartości. Wiele osób ułatwia sobie życie wysyłając wnioski i formularze drogą elektroniczną. Również przedsiębiorcy mogą usprawnić prowadzenie firmy z pomocą elektronicznych, internetowych rozwiązań.

Składanie wniosków przez Internet zobowiązuje do posiadania narzędzi umożlwiających szybką i bezpieczną weryfikację tożsamości.

Przeczytaj również: Ile kosztuje księgowość online?

Jakie rodzaje e-podpisów można stosować w firmie?

1.Kwalifikowany podpis elektroniczny

Istnieje możliwość zakupu zestawu do e-podpisu u jednego z certyfikowanych dostawców. Zestaw składa się ze specjalnej karty kryptograficznej, na której zapisany jest certyfikat kwalifikowany, czytnika kart oraz oprogramowania. Zakup kwalifikowanego podpisu elektronicznego przedsiębiorca może wliczyć w koszty uzyskania przychodu.

2. Powszechny podpis elektroniczny

Ten rodzaj e-podpisu ma mniejsze pole zastosowań niż powyższy podpis z certyfikatem. Warto zaznaczyć, że ten rodzaj podpisu nie pozwala załatwiać spraw urzędowych przez Internet.

3. Profil zaufany ePUAP

Profil zaufany ePUAP pozwala załatwiać sprawy urzędowe poprzez poświadczenie tożsamości online. Ma zastosowanie np. w CEIDG, KRS, ZUS, składanie deklaracji podatkowych.

4. E-dowód

Coraz więcej osób decyduje się na wyrobienie e-dowodu z certyfikatem pozwalającym m.in. na podpisywanie dokumentów urzędowych składanych drogą elektroniczną, logowanie się do platform administracji publicznej.

 


Wyrobienie i aktywacja podpisu elektronicznego nie jest procedurą czasochłonną a może znacznie uprościć załatwianie zarówno spraw biznesowych jak również prywatnych.